Kabızlık Keten Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kabızlık Keten Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabızlık Keten Tohumu; Kabızlığın en yaygın sebebi beslenmedeki lif eksikliği olsa da bağırsak hareketlerine etki edebilecek farklı faktörlerin neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu faktörlerden bazıları ise düzen değişikliği, stres, seyahat, günlük hayattaki rutin işlerin değişmesi vb. Gibi sıralanabilir. Günlük hayatımızda bağırsak hareketlerini doğal yollardan kolayca hızlandırabilir. Böylece vücut yapay Laxativlerin zararlı etkilerine maruz kalmayabilir.

Kabızlığa karşı keten tohumu kullanmanın bu kadar tavsiye edilmesinin sebebi, içeriğinde yüksek miktarda barındırdığı yapışkan ve az akışkan karakterli bir polimer olan musilajdır. Musilaj, keten tohumundaki çözünebilir liflerde bulunmakta ve suyla temas ettiğinde, polimer serbest kalıp bağırsakta su miktarını daha da yoğunlaştırır.

Kabızlık Keten Tohumu Tedavisi; Yukarıda yazılı olan etkisi nedeniyle, kabızlığı giderme amacıyla, keten tohumunun uzmanlar tarafından tavsiye edilen tüketim şekillerinden biri, akşam bir bardak suya bol miktarda keten tohumu koyup sabah bu tohumlu suyu aç karnına içilmesidir. Bu yöntemi uygularken ve suyun kıvamı ve tadından hoşlanmadıysanız, uzmanlar tohumları, meyve suyu, süt, yoğurt ve hatta salatalarla karıştırmayı önermekteler. Böylece, karıştıracağınız yiyeceğin zengin tadının etkisiyle, içilmesi ve yemesi daha kolay olacaktır. Tüketim sonrası müsilaj, bağırsaklardaki su bulunan bölgede harekete geçer, inanılmaz etkisini gösterir.

Kabızlık Keten Tohumu Müsilaj Etkisi; bu yapışkan ve az akışkan karakterli polimer, dışkılamayı sağlayan bir çeşit karışım oluşturur. Bu karışım, polimerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesini sağlar. Keten tohumu yemenin, diğer Laxativleri (Müshil ilaçları) kullanmaktan bu kadar farklı olmasının sebebi bu dışkılama sürecidir. Laxativler içeriği gereği, vücutta bağımlılık yapmasına neden olur ve doğal bağırsak hareketlerini gerçekleştirebilmesi için bir şekilde Laxativlere bağımlı olunmasına yol açar.

Üstelik keten tohumundaki çözünür lifler, yapışkan ve az akışkan karakterli polimer sayesinde, toksinlerin, bağırsaklarda emilmeden önce hızlıca vücuttan dışkılama yoluyla atılmasını sağlar.

Ayrıca keten tohumunun içeriğinde, sağlığa çok faydalı olan farklı bileşenler de bulunmaktadır. Bunların en başında, omega 3 yağ asidi grubunda yer alan ve bir amino yağ asidi olan alfa-linolenik asittir, bu da kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Keten tohumu ayrıca oleik ve lüteolin asit gibi iltihap sökücüler de bünyesinde barındırır.

Kansere Karşı Keten Tohumu; Kabızlık Keten Tohumu yanı sıra sayısız faydasıyla göze çarpmaktadır, bunlardan özellikle kolon ve göğüs kanseri başta olmak üzere, herhangi bir kanser türüne yakalanma riskinizi azaltmaya katkıda bulunmasıdır. Ayrıca zengin yağ asidi ve omega 3 yağ asit içeriği sayesinde, keten tohumu düzenli olarak tüketildiğinde her çeşit iltihabı tedavi etmeye de yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini ve hatta boşaltım ve solunum sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Sonuç olarak, uzmanların belirttiğine göre keten tohumunun çeşitli hastalıkların engellenmesinde ve en faydalı, koruyucu besinlerden biri olduğunu söylemekteler. Keten tohumunun yalnızca acil durumlarda değil, düzenli olarak yenmesini tavsiye etmektedirler.

Kabızlık Keten Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keten Tohumu Besin Değerleri

Keten Tohumu Besin Değerleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keten Tohumu Nedir?

Keten Tohumu Nedir?

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten Tohumunun Zayıflatıcı Özelliği

Keten Tohumunun Zayıflatıcı Özelliği

Keten Tohumu Saç Dökülmesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Saç Dökülmesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?