Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri
15 Mayıs 2024

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Keten tohumu içeriği; ketengiller familyasından, Haziran ve Ağustos ayları arasında ipek gibi, sarı veya mavimsi renkte çiçekleri açan bir bitkidir. Latince'de linum olarak bilinir ve çok faydalı bitki anlamına gelmektedir. Keten tohumu, Mısırlılardan beri ekimi yapılan ve çok değişik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Tohumları yumurta biçiminde yassı, 4-6 mm uzunluğunda, parlak, kokusuz, kırmızımtırak esmer renkte, yağlı ve lezzetlidir.

Keten tohumu içeriğinde bulunan maddeler

Protein (G): 18.07
Karbonhidrat (G): 3.44
Lif (G): 35.06
Yağ (G): 33.11
Kolesterol (Mg): 0
Potasyum (Mg): 682
Sodyum (Mg): 156
Kalsiyum (Mg): 188
Vitamin A (Mg): 80
Vitamin C (Mg): 0
Demir (Mg): 6.07

Keten tohumu omega-3 yağ asitlerinden mükemmel bir doğal besin kaynağıdır. Linoleik Asit, Alfa Linoleik Asit, Oleik Asit, müsilaj, lignan ve A vitamini (Beta-karoten) içermektedir. Keten tohumuna olan ilgi, soğuk pres ile tohumlarından elde edilen yağda %50 oranında omega-3 bulunduktan sonra artmıştır.

Keten tohumunda bulunan lignanlar doğal östrojeni seçerek alan modülatörler (SERM)'dir. 100 gram keten tohumunda toplam 240.6 mg bitkisel östrojen içermektedir. Keten tohumunun daha birçok faydası bulunmaktadır. İçerdiği bazı asitler sayesinde, eklem romatizmasına karşı fayda sağlamaktadır. Boğaz, diş eti ve ağız boşluğu rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılırsa yarar sağlar. Bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirir. Sedef ve egzama hastalarının tedavisinde keten tohumu kullanılır. Doğal antioksidan olan keten tohumu vücut geliştiricilerin dayanıklılığını arttırır. Ülseratif kolitlerde ve mide mukozası iltihabında faydalı olabilir. Gastrit gibi mide sorunlarında, ses kısıklığında ve öksürükte olumlu etkileri gözlenmiştir. İçeriğindeki vitamin B12, omega-3 ve lifler açısından zengin olması, hücreleri genç tutarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Keten tohumu yağı, menopoz döneminde gerçekleşen sorunlarda fayda sağlamaktadır. Ayrıca tansiyon düşürücü, yüksek kolesterol, kalp hastalarına karşı koruyucu ve kronik kabızlığa karşı da kullanılmaktadır.

Keten tohumu yağı hamilelik döneminde hiçbir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Yalnız emziren annelerde sütü arttırdığı kanıtlanmıştır. Keten tohumunu farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Keten tohumu kullanım şekilleri
  • Öğütülmüş keten tohumu, toz haline getirdikten sonra suyla içebilirsiniz.
  • Öğütülmüş keten tohumu ayrıca yoğurt, bal, salatalara veya fırında pişirilen hamur işlerine karıştırılarak tüketebilirsiniz.
  • Keten tohumu yağı yoğurtla iyice karıştırılarak tüketebilirsiniz.
  • Öğütülmüş bir çay kaşığı keten tohumu, bir bardak sıcak suda demlenir ve süzüldükten sonra içilir.

Keten Tohumu İçeriği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keten Tohumu Diyeti Listesi

Keten Tohumu Diyeti Listesi

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten Tohumu Yan Etkileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Keten Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Yoğurt Keten Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Keten Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Bebeklere Verilir mi?

Keten Tohumu Bebeklere Verilir mi?

Ahmet Maranki Keten Tohumu Yağı

Ahmet Maranki Keten Tohumu Yağı