Keten Tohumu Diyeti Listesi
15 Mayıs 2024

Keten Tohumu Diyeti Listesi

Keten tohumu diyeti, kullandığımız bu ürünün bitkisel bir madde olduğunu bilsek de tam olarak nasıl oluştuğunu bilmemizde fayda vardır. Keten tohumu yeşil başlı bir bitki olup, kireçli topraklarda yetişir. Keten tohumunun içerisindeki her çiçeğinden 2 tane tohum çıkmaktadır. Çıkan bu kahverengi tohumlar keten tohumu olarak adlandırılmaktadır.

Keten tohumunu diyetlerde kullanırken özellikle de keten yağını taze olarak tüketmeye özen gösteriniz. Ama biz diyetlerde yağından ziyada tohumunu almanızı tavsiye ederiz. Bu tohumun saklama koşulları da çok önemlidir. Özellikle de buzdolabında saklanmalı ve soğuk zincirlerle dağıtılmalıdır. Ayrıca keten tohumunda B6 vitaminin emilimini engelleyen bileşenler de bulunmaktadır. Bu sebeple keten tohumu diyetini yüksek miktarda ve uzun süreli olarak kullanımı önerilmiyor. Yani günlük tüketimi 40 gramı geçmemelidir. 10 yemek kaşığından fazla tüketilmesi ise toksin etkisi gösterir. Bu yüzden hamile ve emzikliler de prostat ve göğüs kanseri olan kimselerde, diyabet ilacı, tansiyon ilacı ve kan sulandırıcı kullanan kişilerin keten tohumunu kullanması ve keten tohumu diyeti yapması önerilmiyor. Yabani ve çayır alerjisi olan kişilerde dikkatlice tüketmelidirler.

Keten tohumu diyeti ile her yemekten önce tek olarak yenirse, tohumun vermiş olduğu tokluk hissi de zayıflamanıza yardımcı olacaktır. İçinde bulunan omega 3, B12 vitamini ve omega 6 gibi maddeler sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Keten tohumunu tek olarak tüketmeyi sevmeyenler yoğurt ile karıştırıp yiyebilirler. Yoğurt bilindiği üzere kilo vermede büyük bir etkisi vardır.

Keten tohumu diyetini genel olarak ara öğünlerde tüketilirken diğer öğünlerde de salatalara 1 yemek kaşığı eklenmesinin de ayrı bir faydası bulunmaktadır. Keten tohumunun tadı sade olarak pek güzel olmadığından salata ya da yoğurt ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bağırsakları kısa bir sürede harekete geçirdiğinden dolayı vücuda alınan yağların depolanmadan sindirilmesini ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de yağ birikimi meydana gelmez ve bunun yanı sıra tok tutma özelliği ile de zayıflamak için etkili bir bitkidir.

Sağlıklı kilo vermede tüm diyetisyenler neredeyse liflerin öneminden bahseder. Diyet yaparken lif oranı yüksek besinler tüketmek son derece önemlidir. İçerdiği lif oranının yüksekliği ile keten tohumu da son yıllarda diyet listelerinde vazgeçilmez olmuştur. Gelelim keten tohumu diyetinde bu bitkinin nasıl kullanılması gerektiğine.

Keten Tohumu Diyeti Kullanma Yöntemleri Nelerdir?
 • Gece yatarken ya da sabah uyandığınızda bit tatlı kaşığı yiyerek ya da bir kaşık soğurt ile karıştırıp beraber tüketiniz. Sade tüketmek isterseniz eğer üzerine bir çay kaşığı kadar keten tohumuna 1 bardak kadar su ekleyiniz.
 • Keten tohumu diyetinde iken baharat olarak kullanmak için tohumu ezip çeşitli yiyeceklere ilave edebilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı keten tohumunu 2 su bardağı su ile demliğe atarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra çayı süzüp içilecek hale getiriniz. Bu çayı yemeklerden önce günde 3 defa uygulamakta fayda vardır ya da bu çayın buharı da çok yararlıdır, içinize de çekebilirsiniz.
 • Keten tohumunu ezip toz haline getirdikten sonra sabah akşam aç karna bir yemek kaşığı da tüketebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta toz halindeki keten tohumunu bol miktarda su ile tüketmelisiniz. Keten tohumu çok fazla genişlediğinden en az bir bardak su ile alınması gereklidir.
 • Keten tohumunu bir çay kaşığı ezmek ve bir kâse yoğurt ekleyerek yemeklerden önce içiniz.

Keten Tohumu Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten Tohumu Yan Etkileri

Haber Bülteni

Keten Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Keten Tohumu Çeşitleri Nelerdir?

Keten Tohumu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Yağı Kullanımı

Keten Tohumu Yağı Kullanımı

Keten Tohumu Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Tedavide Kullanımı

Keten Tohumu Tedavide Kullanımı

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6