Keten Tohumu Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Keten Tohumu Bitkisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu bitkisi, 50-100 santim kadar uzayabilen keten tohumu daha çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Bitkinin yaprakları sivri uçlu, çiçekleri ise mavi renklidir. Bitki yazın meyve vermeye başlar. Meyvelerin yanında iki adet tohum oluşur. Keten tohumu bitkisi geniş yelpazede sağlığa katkıda bulunur. İçeriğinde farklı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Oval, yassı ve sert tohumlara sahip olan keten tohumu bitkisi, C, E, K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Beraberinde kalsiyum, magnezyum, bakır, demir için iyi bir kaynaktır. İçeriği zengin olduğu için diyet listelerinde fazlaca önerilen keten tohumu bitkisi, vejetaryenler tarafından yaygın şekilde tüketilmektedir.

Keten tohumu bitkisi faydaları nelerdir?

Farklı yağlı tohumları gibi kalori bakımından zengin olan keten tohumu bitkisi, diyet lifi yönünden de zengindir. İçeriğinde yer alan faydalı bileşenler vücudu başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı korur.

Sindirim sistemi: İçeriğinde yer alan diyet lifi sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Diyet lifi sindirilmesi güç olan besinlerin kolaylıkla sindirilmesini sağlar. Dolayısıyla sindirim sistemi çok fazla yorulmaz. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, erkeklerde görülen prostat kanserine, kadınlarda ise göğüs kanserine karşı koruma sağlar.

Kalp sağlığını korur: Antioksidan bakımından zengin olan keten tohumu bitkisi, kolesterolün dengede kalmasını sağlayarak, kalp ve damar sağlığını korur. Kan şekeri seviyesini düzenler. Bu sayede yüksek kolesterol ve kan şekeri kaynaklı gelişebilecek kalp hastalıklarının oluşum riskini azaltır.

Metabolizmayı kuvvetlendirir: Keten tohumu bitkisi genel anlamda vücudun aktif ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun için gerekli olan B vitamini, manganez, magnezyum gibi vitamin ve mineraller keten tohumu bitkisi içeriğinde bulunmaktadır. Metabolizmayı güçlendirmesinin yanı sıra iskelet ve kemik sağlığı içinde faydalıdır.

Kadınlık hormonlarını dengeler: Keten tohumu içinde kadınlık hormonlarının dengelenmesini sağlayan lignans adlı bir madde bulunmaktadır. Ayrıca keten tohumu bitkisi düzenli kullanıldığında kadınların doğurganlık kabiliyetini arttırır, menopoz döneminde yaşanan sıkıntıları hafifletir. Vajinal kuruluk tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Bu şikâyetlere bağlı olarak gelişen stres ve gerginliği giderir.

Kanserle mücadele eder: Keten tohumu bitkisinin kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, kansere yol açan tümör ve hücreleri yok ettiği görülmüştür.

Diyabete iyi gelir: Keten tohumu bitkisi günlük olarak düzenli tüketildiğinde diyabet hastalığına engel olabilir. Diyabetlilerde diyabet şikâyetlerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: İçeriğinde bolca omega-3 ve omega-6 yağ asidi barındıran keten tohumu bitkisi, bu içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Düzenli tüketimiyle vücut sağlığı genel anlamda korunabilir.

Kabızlığa iyi gelir: Herhangi bir yan etkisi olmayan keten tohumu bitkisi kabızlığa karşı kullanılabilir. Mükemmel müshil etkisi yarattığı için kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Kilo vermeye yardımcı olur: İçinde bulunan bileşenler sayesinde vücutta gereksiz biriken yağların parçalanmasını sağlar, bağırsakları aktif şekilde çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Keten tohumu bitkisi nasıl kullanılır?

Keten tohumu bitkisinin kullanıma hazır hale gelmesi oldukça kolaydır. Bir yemek kaşığı keten tohumu havanda ezildikten sonra bir su bardağı suyun içine atılır. 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılarak, içilebilir. Ayrıca toz şeklinde yoğurt, meyve suyu gibi besinlerin içine eklenerek de tüketilebilir.

Keten tohumu bitkisi zararları nelerdir?
  • Keten tohumu bitkisi müshil etkisi yarattığı için aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.
  • Çok fazla kullanıldığında kan pıhtılaşmasına sebep olabilir.
  • Aşırı kullanım bağırsak sıkışmasına yol açabilir.
  • Keten tohumu yağı çok fazla şekilde iltihap üzerine uygulanmamalıdır.
  • Aşırı kullanım alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
  • Hormon sorunu olan ve gebelik döneminde olan kadınlar keten tohumu bitkisi kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Keten Tohumu Bitkisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Keten Tohumu Zararları

Keten Tohumu Zararları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Keten Tohumu Cilt Lekeleri Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten Tohumu Cilt Lekeleri Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten Tohumu Unu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Unu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Bebeklere Verilir mi?

Keten Tohumu Bebeklere Verilir mi?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Güncel

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?