Keten Tohumu Zararları
15 Mayıs 2024

Keten Tohumu Zararları

Keten tohumu zararları, konusunda bilgiler vermeden önce şu noktaya dikkat edilmelidir, keten tohumu içerdiği içerdiği Omega 3 (N-3) yağ asidi nedeniyle tüketilmesi sağlıklı beslenme uzmanları tarafından önerilmektedir. Çünkü insan vücudu N-3 yağ asitlerini üretememektedir ve bu yağ asidinin dışarıdan alınması gereklidir. Bu yağ asidi balık yağında ve keten tohumunda bol miktarda bulunur.

Keten tohumu zararları konusu nereden çıkmaktadır?

İlk başta verilen bilgilerde keten tohumunun N-3 yağ asidi gibi vücuda oldukça faydalı bir içeriği olduğu belirtildi. Peki nasıl oluyor da keten tohumu zararları gibi bir soru gündeme gelebilmektedir gibi bir soru sorulabilir. Tıbbi anlamda yapılan incelemeler keten tohumunun herhangi bir yan etkiye neden olmadığı saptanmıştır.

Keten tohumu zararları konusu keten tohumunun kısa sürede bozulmaya yatkın olması ile ilgilidir. Uygun bir şekilde muhafaza edilmeyen keten tohumunun kullanılması keten tohumu zararlarının ortaya çıkmasına ve bağışıklık sisteminde bazı olumsuzluklara neden olabilmektedir. Yani kısacası keten tohumu zararları yanlış saklama koşulları ve yanlış kullanımı ile ilgilidir.

Keten tohumu zararları tarafının görülmesine neden olan bir diğer etken tam olarak olgunlaşmamış durumdayken kullanılmasıdır. Bu durumda şişlik hissi, karın ağrısı, ishal ve bulantı meydana gelebilmektedir. Önemle üzerinde durulması gereken diğer bir yönü ise keten tohumu zararlarından korunabilmek için mutlaka önce doktorunuza danışmanız ve sonrasında kullanmaya başlamanızdır.

Keten tohumu zararlarının açığa çıkmasına yol açan başka bir neden de keten tohumlarının su ile bir araya geldikleri zaman şişmeleridir. Bu özelliklerinden dolayı bağırsaklarında problem olan kişilerin ve yemek borusu rahatsızlığı olanların keten tohumunu kullanmamaları önerilmektedir. Kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler keten tohumu zararları nedeniyle kullanmamalıdır. Çünkü keten tohumu kanı incelten kimyasal maddeler ile reaksiyona girebilmekte ve sonuçta keten tohumu zararları arasında değerlendirilen bazı olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Keten tohumu zararlarından biri de kan şekerini düzene sokan ilaçlar ile kullanılması sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu türden bir ilaç kullanmanız söz konusu ise öncelikle mutlaka doktorunuza danışarak bu konuda bilgi almanız önerilir. Çok fazla keten tohumu kullanılması durumunda keten tohumu zararlarından biri daha ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun ise fazla kullanılan keten tohumunun östrojen hormonu seviyesini arttırabilmesi ve sonuçta yumurtalık kanseri ve rahim kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırmasıdır.

Keten tohumu zararları konusunda belirlenen bir diğer konu da erkeklerde prostat kanseri ile ilişkilerinin olabilmesidir. Ender olarak rastlanan durumlardan biri de keten tohumu zararlarından biri olan alerjik reaksiyonlardır. Eğer keten tohumuna karşı bir alerjinizin olması durumu varsa o zaman bu konuda mutlaka doktorunuzun fikrini almanız gerekir. Keten tohumu zararları konusunda belirtilen alerjik durumlarda yüz ve ağız bölgesinde şişme olması, kızarıklıklar ve solunum güçlükleri oluşabilmektedir.

Keten Tohumu Zararları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Keten Tohumu İçeriği ve Besin Değerleri

Güncel

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Güncel

Keten Tohumu

Keten Tohumu