Keten Tohumu Sivilce Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı
15 Mayıs 2024

Keten Tohumu Sivilce Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Keten tohumu sivilce; Sivilceler sadece ergenlik döneminde değil, her insanın tüm yaşantısında karşılaşacağı ve aynalara küseceği dönemler meydana getirir. Ciltte yaşanan en büyük sorun hiç kuşkusuz sivilcelerdir. Tıp dilinde bilinen adı akne olan sivilceler, kimi zaman yağ bezlerinin iltihaplanması ile, kimi zamanda kıl köklerinin iltihaplanması ile oluştuğu bilinmektedir. Yağ bezleri insan vücudunda en çok yüz, göğüs ve sırt bölgelerinde oluşur. Hele bir de yüzde çıkan sivilceler kuruyup iyileştikten sonra bile geride ciltte derin çukurlar ve leke meydana getirebilir. Hatta aynı yerlerden yenileri çıkarak dahada ilerleyen boyutlarda görülebilir.

Ciltte oluşan lekeleri en aza indirmek için yapılması ve bilinmesi gereken ilk şey, sivilceler ile oynanmaması gerektiğidir., ayrıca sıkıp patlatılmaması da gerekir. Hatta ve hatta asla kaşınmaması da gerekir. Bu saydıklarımızın yapılması, cilt yüzeyinde oluşan iltihabın yayılmasına ve iyileştikten sonra yerinde derin lekeler ve çukurlar oluşmasına neden olur. O yüzden cildin temizliği ve bakımı çok önemlidir. Ama bu bakım ve temizliğinde abartılmaması gerekmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde en fazla iki kez cildi temizlemek her cilt tipi için yeterli bir miktardır. İçeriğinde ağır kimyasallar olan temizleyici kozmetik ürünlerinin aşırı miktarlarda kullanılması çok sakıncalı olup, cilt yüzeyinde ihtiyaç duyulan yağı kurutmasına neden olur. Bu durumda da cildiniz çok kuru bir görüntü alır. Bu yaşanan cilt kuruluğu ise hem cildin tahriş olmasına hem de cildin kurulukları ile mücadele edebilmek için daha fazla yağ üretmesine neden olur.

Sivilce İzini Gidermeye Yardımcı Keten Tohumu Maskesi Malzemelerimiz
  • Üç yemek kaşığı kadar öğütülmüş keten tohumu,
  • İki yemek kaşığı tereyağı,
  • Üç damla biberiye yağı,
Nasıl Yapılır?

Öğütülmüş keten tohumunu tereyağıyla biraz karıştırdıktan sonra içerisine biberiye yağını da ilave edilerek biraz daha harmanlanır. Uygulanan yüzün temiz olması gerekmektedir. Tülbenti ılık su ile ıslattıktan sonra yüze konularak kapatılması gerekir. Hazırlanan Karışım, tülbentin üzerinden yüze sürülüp otuz dakika bekletilir. Daha sonra süre dolduğunda yüz bol ılık su ile iyice durulanmalıdır. Kürü haftada bir yapmanız yeterli olacaktır.

Keten tohumu sivilce maskesi ikinci tarifi
  • Bir yemek kaşığı keten tohumu
  • Bir su bardağı su,
Nasıl Yapılır?

Bir bardak suya keten tohumunu ekleyerek bir cezve içerisinde kaynatılır. Hazırlanan karışım kaynamaya başladıktan sonra kaymak kıvamını almaya başlar. Birkaç dakika daha bekleyerek kaynattıktan sonra karışımı soğuması için bekletiriz. Hafif ılıyan keten tohumu karışımı ister çillerin lekelerin veya sivilcelerin olduğu bölgelere isterseniz de tüm yüze sürebilirsiniz. Karışımın yüzünüzde otuz dakika beklemesi gerekir. Daha sonra tüm yüz ılık suyla iyice durulanmalıdır.

Keten tohumu maskesi faydalarının en başında sivilceler gelmektedir. Özellikle yoğun sivilce sorunu yaşayan kişilerin kullanması yüzünde oluşan sivilcelerin kendiliğinden yok olup gitmesine ve iz bırakmamasına çok büyük yardımı olur. Ayrıca sivilcelerden kaynaklı, cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıkların giderilmesinde de yine keten tohumu maskesinin çok büyük bir etkisi vardır. Son olarak sizlere önerimiz haftada en az 2-3 defa bu kürün uygulanması gerektiğidir. Bu sayede tüm yüzünüzde oluşan sivilcelerden cildinize zarar vermeden kurtulabilirsiniz. Pırıl pırıl bir cilt için mutlaka keten tohumu kürlerini kullanmalısınız.

Keten Tohumu Sivilce Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keten Tohumu Yağı Faydaları ve Zararları

Keten Tohumu Yağı Faydaları ve Zararları

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten Tohumu Yan Etkileri

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keten Tohumu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Keten Tohumu Kaç Kalori?

Güncel

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Neye İyi Gelir?